Pikan Cevizi Nasıl Yetiştirilir?

Pikan Cevizi Nasıl Yetiştirilir?

Doğal yayılım alanı Kuzey Amerika kıtası olan Pikan cevizi ticari kullanım alanlarının çokluğu nedeniyle son yıllarda ülkemizde de tanınmaya ve yetiştirilmeye başlandı. Her ne kadar menşei Amerika kıtası olsa da Pikan cevizi diğer cevizlere göre daha sıcak iklimi sevdiği ve soğuklama ihtiyacı diğer ceviz türlerine göre daha az olduğu için Akdeniz ve Ege Bölgemize tam uyum sağlamıştır.

Doğru bakım ve gübreleme ile 4-5 yılda ürün almak mümkündür. 10. yıldan itibaren ağaç başına 40-80 kg ürün verimine ulaşılabilir. Hasat silkeleme yöntemi ile yapılmakta olup meyvesi hasat sonrasında kapalı alanlarda doğru havalandırma ile uzun süre dayanmaktadır.

Bizler de Antalya Fidan A.Ş. olarak sizlere bu ticari değeri yüksek ürün hakkında bazı bilgiler sunmak istedik. Umarız beğenirsiniz, lütfen her türlü sorunuz için iletişim sayfamızdan bize ulaşmaktan çekinmeyin.

 

Pikan cevizi nedir?

Pikan sert kabuklu bir meyve türü olup cevizgiller familyasının içinde yer alan Carya cinsinin içindeki Hikori türünün dünya çapında en yüksek ekonomik getirisi olanıdır. Pasta, şekerleme ve dondurma sanayinin dışında çerez ve başka formlarda da pek çok ticari kullanım alanı bulunmaktadır.

 

Pikan cevizi ağacının özellikleri nelerdir?

Pikan cevizi ağacı 200 yıla kadar yaşayabilen, 40-60 metreye kadar boylanabilen, tek gövdeli, dik, yayvan ve çok yayvan büyüme gösterebilen bir türdür. Kuvvetli ve kalın kazık kökleri 3 metreye kadar inebilir. Tozlanma rüzgar ile olur bu sebeple arılara ihtiyaç duyulmaz. Erkek ve dişi çiçekler aynı ağaç üzerinde bulunmasına rağmen farklı zamanlarda çiçek açarlar bu nedenle kendi kendine tozlama pratikte pek görülmez.Uygun tozlanma için bahçe tesisinde yetiştirilmek istenen ana türü tozlayacak 2 farklı tozlayıcı çeşit ana türe 2 sıradan uzak olmayacak şekilde dikilmelidir.

 

En iyi pikan cevizi tozlama performansı nasıl sağlanır?

Pikan cevizi üzerindeki erkek ve dişi çiçekler cinsine göre farklı dönemlerde açabilir. Kendi kendine tozlama bazı alt türlerde mümkün olsa da verimli sonuç vermez ve ekonomik olarak istenmeyen bir durumdur. Bu sebeple genelde erkek ve dişi çiçekleri ayrı dönemlerde açan türlerden üretim sağlanır ve tozlanma için dişi çiçek açma dönemine karşılık erkek çiçek açma dönemi olan en az 2 farklı tozlayıcı tür ana türe yakın olarak ekilir.

Aşağıdaki tablo örneğinde Mahan cinsinin dişi çiçekleri Nisan sonunda açtığı için bu ana türün etrafına tozlayıcı olarak bu dönemde polen yayan Desirable ve Wichita türleri 2 sıradan uzak olmamak kaydıyla ekilebilir. Yine de iklim ve farklı koşullar nedeniyle tozlanma koşulları bu tablodaki verilerden farklı olabileceğinden yüksek ticari getiri sağlayan bahçe kurulumu için bu alanda uzman ekibimiz ile iletişime geçmeniz önerilir.

Pikan cevizinin faydaları nelerdir?

Pikan cevizi hem yapı hem de besin içeriği açısından ceviz ile benzerlikler taşır. Cevizden farklı olarak daha yüksek yağ oranı ile daha yüksek oranda A, B1 ve E vitamini içermektedir.

Pikan cevizi içerdiği yağlar açısından da oldukça sağlıklı bir besindir. Kısa zincirli doymamış yağlar (örn. oleik asit) açısından zengin olduğundan kolesterol kontrolünde faydalıdır. Demir, Omega-3, protein ve karbonhidrat oranları ise cevize göre düşüktür.

Pikan cevizi fidanı kaç yılda meyve verir?

Pikan cevizi dikiminden 4 ila 8 yıl sonrasında ürün verir. 10 yaşından itibaren de türüne ve kültür işlemlerine bağlı olmak üzere ağaç başına 40-80 kg ürün alınabilir.

 

Pikan cevizi kaça kaç dikilir?

Pikan cevizi 40-50metreye boylanabilen büyük ağaçlar oluşturduğundan iklim ve büyüme koşullarına göre 9x9m den 15x15m’ye aralıklarla dikilebilir. Aşırı sıklaşma durumunda aradan sıra sökülmesi gerekebilir.

 

Pikan cevizi ne tip toprakta yetişir?

Pikan cevizi için iyi drenajlı, pH derecesi 6.5-7 arasındaki yumuşak dokulu topraklar idealdir. Ağacın 3 metreye kadar kökleri inebildiğinden en az 1.5-2 metre derinliğinde bir toprak dokusu bulunmalıdır. Drenajı iyi olmayan, yüzlek topraklar ve çok kumlu topraklar Pikan cevizi yetiştirmek için uygun değildir.

 

Pikan cevizi hangi iklimde yetişir?

Sıcak ılıman iklim bitkisi olan Pikan cevizi, yazları sıcak ve uzun, kışları ise kısa ve ılıman olan iklimleri sever. Ülkemizde Ege ve Akdeniz ile Karadeniz’in rakımı 500m altında kalan bölgelerinde dondan korunmak kaydıyla yetiştirilebilir. Özellikle denize bakan yamaçlar, yüksek nemli ortamlar Pikan cevizi için idealdir.

Pikan cevizinin büyümesi 4-5 derecenin altındaki ve 40 derecenin üstündeki sıcaklıklarda durur. Ekonomik fayda sağlayabilecek gelişme ve verimin alınabilmesi için özellikle kışın eksi 5-6 derecelerin altının görülmemesi gereklidir.

Paylaş:

Avokado Salatası Tarifleri

Pitaya (Ejder Meyvesi) Nasıl Yetiştirilir?

Be the first to comment “Pikan Cevizi Nasıl Yetiştirilir?”

(paylaşılmayacak)