Bir Fideyi Hemen Dikmeniz Mümkün Değilse Ne Yapmalısınız?

  • Avokado
  • 8 Ağustos 2020
  • 0

Fidenizi Hemen Dikmeniz Mümkün Değil İse

Fideleriniz, elinize ulaşmasından en kısa sürede hazırlanıp dikilmelidir, bu şekilde hayatta kalma şansları daha yüksek olacaktır. Eğer hemen dikim mümkün değil ise:
• Fidanları güneş ışığından uzakta, serin bir yerde muhafaza ediniz. Uyuyan fidanları saklamak için ideal sıcaklık aralığı 0 ile 2 derece arası ve nispi nemi %85-90 olan soğuk hava depolarıdır. Bu imkan yoksa fidanları teslim aldığınızda dış ortam sıcaklığı çok soğuk ise fidanları bir kulübe veya ek binaya yerleştirebilirsiniz. Sadece binanın gündüzleri ısınmadığından ve fidan kutusunun güneş ışığına direk maruz kalmadığından emin olun.
• 0-2 derece sıcaklık ve %85 nem koşullarını sağlayabilecek en yakın  kiler veya bodrum gibi karanlık ve serin bir yeri de kullanabilirsiniz. Biraz hava sirkülasyonu sağlamak için paketi hafifçe açın. Emin olmak için her 24 saatte bir fideleri kontrol edin. Köklerin ve etrafındaki koruyucu tabakanın nemli kalması gereklidir, nemli değilse biraz su püskürtün.
• Fideleri orijinal ambalajlarından çıkarmayı düşünüyorsanız, köklerin nemli kalması gerekir (ancak ıslak değil!). Bunun için iyi bir saklama yöntemi, bir kova veya küvetin dibini 5-10 cm su ile doldurmaktır. Sonra bu kovanın dibine kıyılmış kağıt veya turba yosunu ekleyip iyice karıştırın. Fideleri yerleştirin, kökler nemli kalmalı ama ıslak ve doğrudan su içinde olmamalıdır.
• Fideler teslim alındıktan sonraki 3-5 gün içinde dikilmeyecekse veya soğuk hava deposu kullanılamıyorsa “gömüye alma” yöntemi kullanılabilir. Bunun için doğrudan güneş ışığı almayan bir yer seçin. V şeklinde yeterince derin bir hendek kazıp kökleri bükülmeden içine yatık şekilde oturtun. Demetlenmiş fideleri bir arada gömün, köklerin tamamen toprakla örtüldüğünden emin olun. Toprağı derinlemesine sulayın ve birkaç dakika suyun emilmesi için izin verin. Gerekirse biraz daha toprak ekleyin ve ayağınızla toprağı iyice sıkıştırın. Gömüye alma yöntemi ile birkaç hafta boyunca fidelerinizi ekmeden koruyabilirsiniz, yeter ki köklerin etrafındaki toprağın kurumasına izin vermeyin. Bu şekilde gömüye alınmış fideleri dahi fidenin üzerinde herhangi bir yaprak filizlenmeden önce kendi yerine ekmeniz şiddetle tavsiye edilir.

 

Paylaş:

Avokado Çorbası Tarifi

Tarımsal İlaçlamada Drone Kullanımı

Be the first to comment “Bir Fideyi Hemen Dikmeniz Mümkün Değilse Ne Yapmalısınız?”

(paylaşılmayacak)