Avokado Nasıl Yetiştirilir?

  • Avokado
  • 27 Aralık 2020
  • 1

Botanik Adı: Persea americana
Yaygın Adı: Avocado
Bitki tipi: Geniş yapraklı her dem yeşil meyve ağacı
Olgun Büyüklük: 9-20m ; saksı bitkileri budama ile daha küçük boylarda tutulabilir
Güneş İsteği: Gölgesiz tam güneş
Toprak Tipi: Saksıda genel kullanım tipi saksı toprağında yetişir; arazide zengin, gevşek, eşit şekilde nemli, iyi drenajlı toprakları sever
Toprak pH: 6.0 – 6.5 arası ama daha asidik veya alkali topraklara da toleranslıdır.
Çiçek zamanı: Mevsimlik çiçek açar
Çiçek rengi: Yeşile yakın sarı
Soğuğa Dayanıklılık Bölge Kodu: 10-12 (Türkiye’de sadece Akdeniz/Ege güney kıyıları)
Doğal Yayılım Alanı: Meksika

Avokado nasıl bir ağaçtır?

Avokado, iyi bir havalandırmaya ihtiyaç duyan sığ köklü, aşısız olan doğal formları 9-20m arası yükseklikte, her dem yeşil, orta-iri bir ağaçtır. Avokadonun besleyici köklerinin çoğu toprağın en üst 15-20cm’lik kısmı içindedir ve taç izdüşümünün dışına genişleme göstermez. Dalları gevrek ve kırılgan yapıdadır, yılda 2-3 defa sürgün verebilir ancak meyve verecek sürgünler sadece ilkbahar döneminde oluşur.

Avokado ne tip toprakta yetişir?

Avokado toprak açısından oldukça toleranslıdır. Yine de avokadolar için en iyi topraklar minimum 1m derinlikte, yüksek verimli, drenajı iyi olan, özellikle kumlu-tınlı ve alüvyal topraklardır. Avokado ağaçları 6 – 6.5 civarında PH seviyesine sahip nötr veya hafif asidik toprakları sever.

Avokado ne kadar güneş ister?

Tropik bir meyve olan avokado için ne kadar çok güneş olursa o kadar iyidir.

Avokado hangi bölgelerde yetişir?

Avokado don olaylarından, çiçeklenme ve meyve tutum döneminde 21C’den daha düşük sıcaklıklardan, ani sıcaklık dalgalanmalarından, şiddetli rüzgârlardan ve fidan döneminde aşırı sıcaklıklardan etkilenmektedir. Bu sebeple Akdeniz Bölgesi iklim koşulları sebebiyle avokado yetiştiriciliği için öne çıkmaktadır. Bahçenin de kuvvetli rüzgârlardan nispeten korunmuş olması gereklidir. Bazı avokado çeşitleri -2.5 dereceye varan soğuklara kadar dayansa da avokado normalde tropik veya sub-tropik iklim koşullarında yetiştirme için idealdir.

Avokado nereye dikilmeli?

Bolca güneş gören, aşırı rüzgar ve dondan korunaklı bir köşe avokado ağacı için ideal olacaktır.

Avokado ne zaman dikilir?

Avokado ağaçları toprağın ılık olmasını sever. İdeal olarak Mart-Haziran ayları dikim için uygun aylardır. Eğer aşırı sıcak yaz döneminde dikim yaparsanız fidanların topraktan yeterince suyu alamaması bir problem olabilir çünkü genç fideler zayıf kökleri ile suyu topraktan çekmekte zorlanacaktır.

Avokado dikim çukuru ne kadar olmalı?

Kökler ne kadar ise o kadar ve biraz daha fazlası böylece dikerken ellerinizi çukura rahatlıkla sokabilirsiniz. Fidanı direk olarak çukurun içine bırakmayın. Hassas bir kök sistemi olan avokado fidanlarını bunun yerine sakince etrafındaki toprağa alıştırarak yerleştirin.

Avokado dibine çakıl dökülür mü?

Hayır, dikim yapacağınız çukura asla çakıl, taş vs. koymayın. Kökler toprakla ne kadar kolay temas ederse o kadar iyidir.Bu tip karışık malzemeler kullanmanız durumunda köklerin topraktan suyu çekmesinde problem oluşabilir.

Avokado killi toprakta yetişir mi?

Toprağınız aşırı killi ise dikimden önce yaklaşık 50-60 cm yüksekliğinde ve 1-1.5m genişliğinde bir tümsek hazırlamanız faydalı olacaktır. Ağacı diktikten sonra kökünün etrafına yaklaşık 9-10 kg kadar jips (alçı taşı) ile bu tip yoğun killi bir toprağı kondisyonlayın. Jips killli topraktaki ince partiküllerin büyük topaklar haline gelmesini sağlayarak drenaj kalitesini arttıracaktır. Ağaç kabuklarından elde edilmiş malç da ağaç gövdesinden 10-20 cm uzaktan başlayarak yerleştirilir. Kullandığınız malç içinde kök hastalıklarına sebep olabilecek patojenlerin bulunmaması için ağaçların üst gövde kabuklarından hazırlanmış olanları kullanmaya çalışın.

Avokado için ne tip gübre kullanmalıyım?

Genç avokado ağaçları için yılda ağaç başına 250 gr. ile yarım kilo arası gerçek Azot kullanmanızdır. Toplamı 250-500gr. arasına denk gelecek şekilde bunu birkaç defaya da yayabilirsiniz. Avokado ağacı için diğer bir önemli besin maddesi de çinkodur. Ev bitkileri için kullanılan genel bir gübre normalde size yetecektir. Kullandığınız gübrede çinko yoksa yılda bir kez çinko katmayı düşünebilirsiniz.

Avokado nasıl sulanır?

Ağacı sularken, toprağı iyice ıslatıp sonra tekrar sulamadan önce biraz kurumasını beklemek en iyisidir. Biraz kuruduğundan emin olmak için sulamadan önce toprağı kontrol edin. Köklerin etrafındaki toprak sıkıldığında el izlenimini koruyabiliyorsa, hala yeterli suyu var demektir. Tabii ki, çoğu bitki gibi, toprağın çok kuru olmasını istemezsiniz!

Olgun ağaçlar için temel kural, sulama mevsimi boyunca günde yaklaşık 80lt sudur. Fideler elbette bundan biraz daha az gerektirecektir. Dikim sırasında ağaçlar köklü hacimlerinde yaklaşık 8lt su tutabilirler. Genellikle ağaçların haftada 2-3 kez sulanması gerekir. Kökler gelişip asıl toprağa ulaştıkça daha fazla su uygulanabilir ve sulama sıklığı bir yıl sonuna kadar haftada yaklaşık 1 defaya düşürülebilir.

Avokado ağacı topraktaki tuzluluktan en çok etkilenen bitkilerden birisidir. Topraktaki tuz oranının tarımsal sulama ile artması ağacın meyve verimini önemli oranda düşürebilir.

Avokado nasıl aşılanır?

Avokado aşılanması kolay bir bitki değildir. Bu yüzden önerimiz yetiştirmek istediğiniz avokadoları aşılanmış bir şekilde bir fidanlıktan almanız olacaktır. Bununla birlikte, mevcut ağaçlarınıza aşılama yaptırmak istiyorsanız, bu konuda bahçe kurulum birimimiz sizlere deneyimli ekibi ile destek olabilir.

Avokado aşılarında modern yetiştiricilikte klonal anaç kullanılması zorunluluğu vardır. Kaliforniya, İsrail ve Güney Afrika’da yetiştiricilikte yaygın olarak klonal anaçlar kullanılmaktadır. Duke 7, Thomas, D9, G-6, Toro Canyon dünyada yaygın olarak kullanılan klonal anaçlardır. Klonal anaç üretiminde çeliklerin köklendirilmesi en önemli problemdir. Tohumlarının yavaş çimlenmesi nedeniyle ekimden önce 1/3’lik kısmı kesilmelidir. Avokadolarda çeşitler arasında aşıda uyuşma çok iyi değildir. Aşılama zamanın doğru belirlenmesi çok önemlidir. Göz aşılarının subtropik iklim koşullarında Mayıs ayının ilk 10 günü, kalem aşılarının da Nisan başı, Mayıs ortası en uygun zamandır. Kalem aşılarında en başarılısı yarma aşıdır. Aşı kalemleri çiçeklenmeden önce Kış sonunda alınmalıdır.

Avokado tohumu nasıl ekilir?

Tohumdan bir avokado yetiştirmek elbette ki mümkündür, sadece tohumun kurumasına izin vermeyin. Tohumun çapraz polenlenmenin bir sonucu olduğunu unutmayın, yani ortaya çıkan ağaç meyvenin geldiği ağaçtan farklı olacaktır. Örneğin, Hass cinsi bir ağaçtan aldığınız tohumu ektiğinizde tohumdan çıkan fide Hass cinsi olmayabilir.

Ayrıca, tohumdan ekilen avokadoların çiçek açması ve meyve üretmesinin 5 ila 13 yıl arasında bir süre alabileceğini ve tek bir avokado ağacı ile tozlaşma gerçekleştirmenin çok zor olacağını unutmayın.

Peki yukarıda bahsedilen zorluklarına rağmen evinizde çekirdekten avokado yetiştirmek için neler yapmalısınız? İşte sizlere bunu adım adım açıkladık:
1) Bir avokado tohumunu ekmek için kurumamış bir tohumu mümkünse kapalı meyvesinin içinden alın, yıkayın ancak etrafındaki kahverengi kabuğunu kesinlikle soymayın.
2) Tohumun sivri olan üst kısmı yukarıya gelecek şekilde etrafına 3 tane kürdan saplayın. Böylece koyacağınız kabın içinde tamamen suya batmadan durmasını sağlayacaksınız.
3) Avokado tohumunun daha geniş olan alt kısmına da kürdan ile birkaç delik açın, bu, kökün bu kısımdan çıkmasını kolaylaştıracaktır.
4) Tohumun alt kısmı (yaklaşık 2-3cm) su içinde kalacak şekilde su olan bir kaba batırın.
5) Tohumu bu şekilde ılık ve direk gün ışığı görmeyen bir yerde sık sık suyunu değiştirerek bekletin. 6-8 hafta içinde çekirdeğinizden kökler ve gövde çıkacaktır. 6-8 hafta içinde gelişme olmazsa farklı bir çekirdek ile yeniden deneyin.
6) Tohumdan çıkan gövde yaklaşık 15-20cm büyüklüğe ulaşınca tekrar 10cm. olacak şekilde budayın.
7) Budamanın ardından kökler daha güçlü şekilde çıkıp gövdede yapraklar görmeye başladığınızda humuslu bir toprağa tohumun yarısı dışarıda kalacak şekilde ekin.
8) Saksıya geçtikten sonra bol güneş göreceği bir yere yerleştirerek sık sık sulayın, toprak sürekli nemli olmalıdır ancak aşırı sulamadan kaçının. Aşırı sulamayı bitkinin renginin sarıya dönmesinden anlayabilirsiniz.
9) Eğer yaprakların ucu kahverengiye dönüyor ve kuruma belirtileri gösteriyorsa saksınızda sulama suyunuzdan ötürü aşırı tuz birikimi olmauş olabilir. Topraktaki tuzu gidermek için birkaç dakika boyunca suyu topraktan geçirerek alttan akıtın.
10) Gövde 30cm büyüklüğe ulaştığında tekrar 15cm civarına budayarak yeni filizler vermesini sağlayın.

Avokado ne zaman çiçek açar?

Çiçek gözleri ilkbahar sürgün döneminde tepe ve yan tomurcuklarda bulunur.

Avokado’da tozlaşma nasıl olur?

Avokado çiçekleri hermafrodit yapıdadır, A ve B tip olarak iki çiçek grubuna ayrılır. A grubu çiçekler bazı günler sabah-öğle vakitlerinde dişi, öğleden sonraları ise erkek form alır. B grubu çiçekler ise bunun tam tersidir. Tozlaşmanın olabilmesi için A ve B grubu çeşitler karışık şekilde dikilmelidir.

Tozlaşma böcekler ve arılar vasıtasıyla olur ancak avokado çiçekleri üzerindeki nektarın şeker yoğunluğu düşüktür. O bölgeyi tanıyan arı popülasyonları kendi iç haritalarında daha yüksek şeker yoğunluğu olan nektara sahip çiçeklere yöneleceğinden yerel arı popülasyonları tozlaşma için çok yeterli değildir. Bölgeye yabancı arı popülasyonları ise en yakın konumlanan çiçeklere yöneleceğinden daha verimli bir tozlaşma sağlayacaktır. Bu sebeple avokado için kovan taşımacılığı yaygın bir uygulamadır.

Tozlaşmada diğer önemli bir unsur da çiçeklerin açılma takvimidir. Bir hafta içinde açılan çiçeklerin oranı %10’dan %80’e çıkabilir. Bu sebeple taşınan arılar yoluyla tozlaşmanın verimli olması için çiçeklerin açma takvimi izlenmeli, gerekirse bu konuda uzman desteği alınmalıdır.

Paylaş:

Gelişmiş Pikan Cevizi

One thought on “Avokado Nasıl Yetiştirilir?

  • Burçak

    Merhaba. Ben tohumu sık sık sulama yapılan bir noktada , silindirik kalın bir file içinde yeşerttim. Filenin alt ve üst kısmı açık olduğu için çok sağlıklı yeşrdi.

LEAVE A COMMENT

(paylaşılmayacak)